ARTualno

Превключи към версия за настолен компютър Регистрация Вход

Номинации за национални награди "Икар" 2013

Оценете тази статия
(1 глас)
Номинации за награди "Икар" 2013 Номинации за награди "Икар" 2013

На 11 януари 2013 г. Съюзът на артистите в България (САБ) обяви номинациите за националните награди "Икар" за 2013 г. Комисията по номинациите и различните гилдии към САБ излъчиха основните претенденти за статуетката сред общо 80 спектакъла от 35 театъра в цялата страна.

 

Ето и самите номинации за награди "Икар" 2013.

НОМИНАЦИИ ЗА КРИТИЧЕСКИ ТЕКСТ, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯТА НА ТЕАТРОВЕДИТЕ, КРИТИЦИТЕ И ДРАМАТУРЗИТЕ:

Асен Терзиев, "Театралността - езикът на представлението", изд. "Проф. П. Венедиков"
Ивайло Александров, "Архитектоника на театралността", изд. "Просвета - София"
Николета Пътова, "Драматургия на българското:национална идентичност във възрожденската драма", изд. "Кралица Маб"

 

НОМИНАЦИИ ЗА ДРАМАТУРГИЧЕН ТЕКСТ, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯТА НА ТЕАТРОВЕДИТЕ, КРИТИЦИТЕ И ДРАМАТУРЗИТЕ:

Анна Топалджикова, "Робин"
VOX POPULI,  "Яце форкаш"
Елена Алексиева, "Терапевтът"

 

НОМИНАЦИИ ЗА СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРСКА МУЗИКА, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯ НА МУЗИКАЛНИТЕ АРТИСТИ:

Васил Гюров за музиката към експерименталния филм „Волни до гроб“

Група Deep Zone Project за песента  „I Love My DJ“

Toma & Band за песента „Сам на света“

 

НОМИНАЦИИ ЗА СЪВРЕМЕНЕН ТАНЦ И ПЪРФОРМАНС, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯТА ЗА СЪВРЕМЕННИ ИЗПЪЛНИТЕЛСКИ ИЗКУСТВА:

Artefact„АртеФакт“ -  Дерида Денс, хореография Живко Желязков, изпълнение Джънгин Лий

 

Cadaver 1„Cadaver” – автори Станислав Генадиев и Мартин Пенев

 

Mishelovkata-Hamlet„Мишеловката“ – пърформанс в „Хамлет“, хореографи Виолета Витанова и Станислав Генадиев

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА „ЗЛАТЕН ГЛАС“, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯТА НА АКТЬОРИТЕ, РАБОТЕЩИ В ДУБЛАЖА:

Ани Василева за дублаж на ролята на Виктория в  сериала „Отмъщението“

Димитър Иванчев за дублаж на ролята на  Аксел в  сериала „По средата“

Елена Русалиева за дублаж на ролята на Пати Хюз в сериала „Щети“

 

НАГРАДА ЗА ЦИРКОВО ИЗКУСТВО, ИЗЛЪЧЕНА ОТ ГИЛДИЯТА НА ЦИРКОВИТЕ АРТИСТИ:

Цветелина Попова за 20 годишната й дейност и постиженията й в областта на каучук – еквилибристиката

 

НОМИНАЦИИ ЗА КУКЛЕН СПЕКТАКЪЛ, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ГИЛДИЯТА НА ТВОРЦИТЕ В КУКЛЕНОТО ИЗКУСТВО:

Vgrajdane„Вграждане” по текст на Мария Станкова, режисура Веселка Кунчева, Държавен куклен театър – Пловдив

 

Vylshebnoto Ognivo„Вълшебното огниво” по Ханс Кристиян Андерсен, режисьор Георги Михалков, Държавен куклен театър – Варна

 

Prikazka za skitnika-kral„Приказка за скитника-крал” по Карал Чапек, режисьор Катя Петрова, Столичен куклен театър

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА ИНДИВИДУАЛНО ПОСТИЖЕНИЕ В КУКЛЕНОТО ИЗКУСТВО, ИЗЛЪЧЕНИ ОТ ОТ ГИЛДИЯТА НА ТВОРЦИТЕ В КУКЛЕНОТО ИЗКУСТВО:

Izgubenia kliuchМагдалена Митева за сценария, режисурата и сценографията на „Изгубеният ключ”, Държавен куклен театър – Видин

 

Groznoto patenceМила Коларова и Божидар Александров за актьорското им постижение в „Грозното патенце” по Ханс Кристиян Андерсен, Театър 199 „Валентин Стойчев”

 

Liubovta kym trite portokalaСвила Величкова за сценографията на „Пепеляшка” по Шарл Перо, Държавен куклен театър – Стара Загора и за сценографията на „Любовта към трите портокала” по Карло Гоци, Куклен театър – Сливен

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА МАЙСТОРСКО ТЕХНИЧЕСКО ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ:

„Крал Лир“ от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ –  Пловдив

„Скачай“ от Здрава Каменова, режисьор Калин Ангелов, Театър „София“

„Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

 

НОМИНАЦИИ ЗА СЦЕНОГРАФИЯ:

Pro TextЕлена Шопова и Никола Налбантов за визуалната среда на „ПроТекст 5: Навреме“, проект на Организация за съвременно алтернативно изкуство „36 маймуни“

 

VgrajdaneМариета Голомехова за „Вграждане“, по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър - Пловдив

 

HamletНикола Тороманов, Даниела Ляхова и Венелин Шуреловза „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА АВТОРСКА МУЗИКА ИЛИ ОРИГИНАЛНО МУЗИКАЛНО ОФОРМЛЕНИЕ:

Асен Аврамов за „Медея – майка ми“, спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова,  Театрална Работилница „Сфумато“

Калин Николов за „Вуйчо Ваньо“,  от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ и за „Нощна пеперуда“ от П. Гладилин, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

Христо Намлиев за „Вграждане“ по текст на Мария Станкова, режисьор Веселка Кунчева, Куклен Театър - Пловдив

 

НОМИНАЦИИ ЗА ДЕБЮТ:

Vasil DuevВасил Дуев – автор и режисьор на „Самотни персонажи“, Театрална работилница „Сфумато“

 

Galia KostadinovaГаля Костадинова за ролята й във „Всичкоядецът“ от Мирослав Христов, режисьор Ани Васева, сдружение „Плюс”, METHEOR, the fridge, Театрална работилница „Сфумато”

 

Martin KiselovМартин Киселов за режисурата на „Скъпа Елена Сергеевна“, Сдружение „Реплика“

Силвия Станоева и Иво Желев за актьорския тандем в „Клер, Мадам,Соланж“, по Жан Жьоне, режисьор Касиел Ноа Ашер, продуцент: „Гала филм”

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА ПОДДЪРЖАЩА МЪЖКА РОЛЯ:

Damian TenevДамян Тенев за ролята на Едмънд в „Крал Лир“ от У. Шекспир, режисьор Стайко Мурджев, Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ - Пловдив

 

Ivailo DragievИвайло Драгиев за ролята му в „Медея-майка ми“ спектакъл на Иван Добчев и Маргарита Младенова,  Театрална Работилница - Сфумато

 

Marius KurkinskiМариус Куркински за ролята на Клавдий в „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър „Иван Вазов“

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА ПОДДЪРЖАЩА ЖЕНСКА РОЛЯ:

Anastasia IngilizovaАнастасия Ингилизова за ролята на Перонела в „Декамерон“ по Бокачо, режисьор Диана Добрева, Театър Българска армия

 

Ася Иванова за ролята на Хайде в „Ковачи“ от Алек Попов, режисьор Възкресия Вихърова, Университетски театър - Нов Български Университет

 

Svetlana IanchevaСветлана Янчева за ролята на Серафима Илинична, тъща в „Животът е прекрасен“ от Николай Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър ”Иван Вазов” и за ролята на Огледалото в „Златни мостове и Секвоя“ от Константин Илиев, режисьор Бина Харалампиева, Малък Градски Театър „Зад канала“

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА ВОДЕЩА МЪЖКА РОЛЯ:

Lov na divi paticiИван Юруков за ролята на Виктор Зилов в „Лов на диви патици“ от А. Вампилов, режисьор Юрий Бутусов, Народен театър „Иван Вазов“

 

Kamen DonevКамен Донев за ролята на Семьон Семьонич Подсекалниковв „Животът е прекрасен“ по Н. Ердман, режисьор Александър Морфов, Народен театър „Иван Вазов“

 

Leonid IovchevЛеонид Йовчев за ролята на Хамлет в „Хамлет“ от У. Шекспир, режисьор Явор Гърдев, Народен театър Иван Вазов“

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА ВОДЕЩА ЖЕНСКА РОЛЯ:

Gergana PletniovaГергана Плетньова за ролята на Соня във „Вуйчо Ваньо“ от А. П. Чехов, режисьор Пламен Марков, ТМПЦ – Варна, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“

 

Mariana KrumovaМариана Крумова за ролята на Медея в „Медея“ по текстове на Еврипид, Ануи, Драйер, режисьор Петър Денчев, Драматичен театър „Сава Огнянов“ – Русе

 

Silvia LulchevaСилвия Лулчева за ролята на Джоан в „Любовна песен“ от Джон Колвенбак, режисьор Андрю Волкофф, Младежки театър „Николай Бинев“

 

 

НОМИНАЦИИ ЗА РЕЖИСУРА:

Aleksandyr MorfovАлександър Морфов за „Животът е прекрасен“ от Н. Ердман, Народен театър „Иван Вазов“

 

Plamen MarkovПламен Марков за „Вуйчо Ваньо“ от А. П. Чехов, ТМПЦ – Варна,Драматичен театър „Стоян Бъчваров“

 

Yavor GyrdevЯвор Гърдев за „Хамлет“ от У. Шекспир, Народен театър „Иван Вазов“

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

ARTualno - Твоят пътеводител в света на танците, музиката и театралното изкуство! | Шаблон и дизайн GavickPro.

Нагоре Версия за настолен компютър